VIJESTI IZ KNJIŽNICE!
VAŽNI DATUMI U TRAVNJU!
Autor: Kristina Rajković, 20. 4. 2020.

2. travnja obilježava se:

MEĐUNARODNI DAN DJEČJE KNJIGE i to od 1967. godine.

2. travnja 1805. godine rođen je danski pisac bajki Hans Christian Andersen, stoga je odlučeno da će se na dan njegova rođenja svake godine slaviti Međunarodni dan dječje knjige. Toga dana slavimo ljubav prema čitanju i skrećemo pozornost na dječje knjige, odnosno dječju književnost.

Ove godine obilježava se i 215 godina rođenja Hansa Christiana Andersena.

7. travnja obilježava se:

SVJETSKI DAN ZDRAVLJA pod pokroviteljstvom Svjetske zdravstvene organizacije (WHO). Ove godine je WHO naglasila važnost rada i truda medicinskih sestara i primalja kroz snažnu poruku „Podržimo medicinske sestre i primalje“. Trenutno one, uz ostale zdravstvene djelatnike doprinose očuvanju zdravlja svih ljudi, ulažu veliki trud u sprečavanju zaraze COVID-19, pružaju kvalitetnu skrb oboljelima, ali pružaju i prijeko potrebnu psihološku pomoć bolesnima i njihovim obiteljima.

15. travnja obilježava se:

SVJETSKI DAN UMJETNOSTI

Svjetski dan umjetnosti je međunarodna proslava likovnih umjetnosti, koju je proglasila Međunarodna asocijacija umjetnosti (IAA / AIAP), partnerica UNESCO-a, kako bi promicala svijest o kreativnim aktivnostima širom svijeta. Ovaj datum izabran je u čast rođendana Leonarda da Vincija. Kao simbol svjetskog mira, slobode izražavanja, tolerancije i bratstva, da Vinci je također dokaz utjecaja likovnih umjetnosti na druga područja.

Mnogi muzeji otvorili su svoja virtualna vrata posjetiteljima koji ih na taj način žele pogledati. Google je izdvojio top 10 muzeja za virtualnu turu, a linkove za virtualnu šetnju muzejima provjerite na sljedećoj poveznici:    http://www.journal.hr/lifestyle/kultura/umjetnost-i-dizajn/virtualna-tura-svjetski-poznati-muzeji/

Također, provjerite fb stranicu Museum Without Walls/ Le Musėe Imaginaire: https://www.facebook.com/TheMuseumWithoutWalls/

22. travnja obilježava se:

DAN PLANETE ZEMLJE obilježava se od 1970. godine od kada je i započeo proces buđenja svijesti o očuvanju okoliša i utjecaja čovjeka na prirodu. Ujedinjeni narodi proglasili su 2009. godine, 22. travnja „Međunarodnim danom majke Zemlje“, a danas se taj dan obilježava u cijelom svijetu i uvijek s istim ciljem-razmišljanjem i djelovanjem u smjeru smanjenja čovjekovog štetnog učinka na okoliš.

ZADATAK ZA UČENIKE: Sjedni na tiho i osamljeno mjesto u svom dvorištu ili na svom balkonu (a možeš sjesti i pored otvorenog prozora). Zažmiri i koncentriraj se maksimalno! Osluškuj zvukove koji dopiru iz prirode, ako se jako potrudiš bit će to prava čarolija zvukova i mirisa, neprocjenjivo iskustvo!

DAN HRVATSKE KNJIGE obilježava se 22. travnja odlukom Sabora Republike Hrvatske od 1996., u spomen na Marka Marulića koji je toga datuma 1501. godine dovršio Juditu. Marulića nazivamo „ocem“ hrvatske književnosti jer je Judita prvo djelo hrvatske književnosti na narodnom jeziku.

29. travnja obilježava se:

MEĐUNARODNI DAN PLESA i to na inicijativu UNESCO-a od 1982. godine. Osnovna ideja Međunarodnog dana plesa je podsjećanje da je ples umjetnički oblik izražavanja koji prevladava sve političke, kulturne i etičke prepreke

ZADATAK ZA UČENIKE: Odaberi bilo koju glazbu koja te raduje i pokušaj osmisliti koreografiju. Vježbaj u svojoj sobi dok te ukućani ne vide. Neka to bude tvoje iznenađenje za njih! Sigurno ćeš ih obradovati! Sretno!

30. travnja obilježava se:

MEĐUNARODNI DAN JAZZA

U studenom 2011. godine Organizacija Ujedinjenih naroda za obrazovanje, znanost i kulturu (UNESCO) službeno je 30. travnja proglasila Međunarodnim danom jazza, kako bi istaknula jazz i njegovu ulogu povezivanja ljudi u svim krajevima svijeta. Međunarodni dan jazza okuplja zajednice, škole, umjetnike, povjesničare, akademike i ljubitelje jazza diljem svijeta kako bi proslavili i upoznali jazz i njegove korijene, budućnost i utjecaj.

Sve što želiš saznati o jazzu, potraži na poveznici: http://bpclub.hr/