VIJESTI IZ KNJIŽNICE!
VAŽNI DATUMI U SVIBNJU
Autor: Kristina Rajković, 4. 5. 2020.

1.svibnja - MEĐUNARODNI PRAZNIK RADA

obilježava se diljem svijeta u spomen na velike radničke prosvjede održane u Chicagu 1. svibnja 1886. godine. U 19. stoljeću tijekom industrijalizacije radnici su bili nemilosrdno iskorištavani od svojih poslodavaca radeći i po 18 sati dnevno za minimalne nadnice. U tom periodu bogati vlasnici i poslodavci iskorištavali su i djecu kako bi još više zaradili, dok su radnici i njihove obitelji živjeli na rubu siromaštva. Očajni radnici odlučili su štrajkati tražeći da im se osiguraju dostojni uvjeti rada i pristojne plaće što je izazvalo bijes poslodavaca te su na radnike poslali snažne policijske snage. U štrajkovima je stradalo mnogo ljudi, ali radnici nisu odustajali i svake godine od tada su prosvjedovali za svoja prava. Puno je godina moralo proći dok se status radnika nije popravio i promijenio. U našoj zemlji se od 2001. godine pod  nazivom PRAZNIK RADA slavi i obilježava dan radnika i njihovih prava. Crveni karanfil je simbol radničkog bunta.

9. svibnja  DAN EUROPE

Svake godine 9. svibnja slavimo Dan Europe i prisjećamo se Schumanove deklaracije kojom je predloženo stvaranje Europske zajednice za ugljen i čelik, kao preteče današnje Europske unije.

Danas je Europa, unatoč svim izazovima s kojima je suočena, još uvijek simbol mira, blagostanja te kvalitete života. Europska unija predstavlja zajednicu vrijednosti visokih demokratskih standarda, poštovanja ljudskih prava i vladavine prava, obuhvaća široko tržište i nudi brojne prilike svojim građanima te osigurava visoku razinu sigurnosti te slobodu kretanja kako ljudi, tako i kapitala, robe i usluga.

Članak preuzet sa službenih stranica: http://www.mvep.hr/

Više o Danu Europe i Europskom tjednu možete pronaći na gore navedenoj poveznici.

18. svibnja MEĐUNARODNI DAN MUZEJA

Ovogodišnje obilježavanje Dana muzeja održat će se na digitalnim platformama. Koliko je dragocjena i važna uloga muzeja u prikupljanju, čuvanju i tumačenju našeg nasljeđa u ovim teškim vremenima pročitajte na poveznicama:

20. svibnja – DAN ZDRAVIH GRADOVA

Dan zdravih gradova obilježava se 20. svibnja u svim županijama Republike Hrvatske kada se gradove nastoji povezati u sklopu projekta Hrvatske mreže zdravih gradova, a sve u cilju očuvanja zdravlja gradova i njihovih građana. Time se želi premostiti razlike između gradova koji su u mreži i onih koji nisu, kroz brže i učinkovitije iskorištavanje resursa, a također povezati otvorenost ostalih institucija prema građanskim inicijativama, što bi doprinijelo efikasnosti svih gradskih uprava.

21. svibnja SVJETSKI DAN KULTURNE  RAZNOLIKOSTI

Kulturna raznolikost predstavlja uporište za suživot u multikulturalnom svijetu,

važan je čimbenik razvoja, njezino poštivanje ujedno je i poštivanje ljudskih prava.

Kulturna baština je izvor naše kreativnosti…

Prezentaciju o kulturnoj raznolikosti pogledajte na poveznici:

22. svibnja

MEĐUNARODNI DAN BIOLOŠKE RAZNOLIKOSTI /

DAN ZAŠTITE PRIRODE U REPUBLICI HRVATSKOJ

Ujedinjeni narodi proglasili su 22. svibnja Međunarodnim danom biološke raznolikosti kako bi ukazali na veliku ulogu koju biološka raznolikost ima u održivom razvoju. Naša zemlja pridružila se svijetu u nastojanjima za očuvanje biološke raznolikosti i unapređenje zaštite prirode, a Hrvatski sabor je, donošenjem Zakona o zaštiti prirode, odredio da se 22. svibnja na Međunarodni dan biološke raznolikosti obilježava i Dan zaštite prirode u Hrvatskoj. Tema ovogodišnjeg Međunarodnog dana biološke raznolikosti je Biološka raznolikost i poljoprivreda.

29. svibnja – MEĐUNARODNI DAN SPORTA

Međunarodni dan sporta, obilježava se svake posljednje srijede u mjesecu svibnju kao velika svjetska sportska manifestacija u kojoj se gradovi iz različitih država natječu tko će atraktivnijim i bogatijim programom privući veći broj sudionika.

Tog se dana pozivaju građani svih dobnih uzrasta na dobrovoljno sudjelovanje u nekoj tjelesnoj aktivnosti, na vježbanje, igranje, sportsko natjecanje, sportski trening ili nastavu tjelesnog odgoja, s minimalnim trajanjem od 15 minuta.

Obilježavanje ovog velikog sportskog dana prilika za bavljenje sportom i sportsku rekreaciju kojom građani diljem svijeta iskazuju svoj pozitivni stav prema tjelesnom vježbanju, aktivnom i zdravom načinu života./ preuzeto sa mrežne stranice: http://www.skole.hr/aktualno/vazni-datumi?news_id=11655

31. svibnja – SVJETSKI DAN NEPUŠENJA

Svake godine se u svijetu obilježava Svjetski dan nepušenja, a uz njega također postoje i nacionalni dani bez duhana. Cilj obilježavanja toga dana je povećati svijest o negativnom utjecaju duhana na zdravlje ljudi, od nastanka raka do kroničnih bolesti dišnog sustava, te naglasiti temeljnu ulogu pluća na zdravlje i dobrobit svih ljudi.