VIJESTI IZ KNJIŽNICE!
VIJESTI IZ ŠKOLSKE KNJIŽNICE (28. 5. 2020.)
Autor: Kristina Rajković, 28. 5. 2020.

Prema zadnjim Smjernicama i uputama HZJZ za škole i vrtiće https://www.hzjz.hr/wp-content/uploads/2020/03/Upute_vrtici_skole.pdf  i

MZO https://skolazazivot.hr/preporuke-za-organizaciju-rada-u-razrednoj-nastavi-i-upute-za-vrednovanje-i-ocjenjivanje-u-mjesovit  .

Nacionalna i sveučilišna knjižnica izdala je nove osuvremenjene Smjernice za pripremu i rad čitaonica u knjižnicama u uvjetima epidemije COVID-19.:

Također se navodi da se postupanje s građom i dalje provodi prema općim

Smjernicama za rad s građom i korisnicima Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu od 24. travnja 2020. godine.

Na razini Županijskog stručnog skupa školskih knjižničara Zagrebačke županije zatražili smo pojašnjenje i usklađivanje svih najnovijih Smjernica i konkretne naputke za rad i dobili smo odgovor od savjetnice za školske knjižnice koji prenosim u onim dijelovima koji se odnose na našu školsku knjižnicu.

…Rad knjižnica i čitaonica treba provoditi u skladu s donesenim preporukama, ali otvaranje čitaonica nije obveza, već samo uputa i to ukoliko nadležna osoba u školi donese odluku o održavanju aktivnosti u knjižnici, ako je to zbog kvadrature knjižnice uopće moguće (2 m razmak u svim smjerovima). Obzirom na radove na energetskoj obnovi škole koji su u tijeku i kvadraturu knjižnice, nemoguće je držati propisanu distancu, stoga se preporučuje samo vraćanje knjiga bez korištenja knjižnice/čitaonice. Ne preporučuje se provoditi  aktivnosti ili pružati usluge koje bi ugrozile mjere zaštite od bolesti.

„…većina aktivnosti treba se odvijati u jednoj grupi i bez nepotrebnih kontakata s drugim učiteljima…nastavu za jednu grupu izvodi učitelj RN, a od 25. 5. izvodi se i nastava ostalih predmeta koje predaju učitelji predmetne nastave, kao i produženi boravak, ali uz što manje fizičkih kontakata s ostalim zaposlenicima škole…To znači da će sada učenici RN imati nastavu u istoj učionici za sve predmete, pa i one koje ne predaje njihov učitelj RN…Svaki razred/grupa boravi u jednoj prostoriji…smanjiti bliske kontakte i sa djecom iz ostalih razreda...

Dalje se navodi da se građa/knjige mogu vraćati na nekoliko načina. Moguće je u dogovoru s učiteljima odjednom vratiti veću količinu knjiga, koja se pohranjuje u za to predviđene kutije koje se potom odlažu u karantenu na 72 sata.

Prema trenutno donesenim uputama HZJZ i odluci MZO  učenici koji su trenutno u školi posuđene knjige vraćaju prema dogovoru sa svojom učiteljicom, a oni učenici  nižih i viših razreda koji su i dalje na online nastavi bit će pravovremeno obaviješteni kako i kada će vratiti knjige.

Vesna Seletković, knjižničarka