VIJESTI IZ KNJIŽNICE!
UPUTE ZA POSUĐIVANJE I VRAĆANJE KNJIGA U ŠKOLSKOJ KNJIŽNICI
Autor: Kristina Rajković, 8. 10. 2020.

Zbog epidemioloških mjera uzrokovanih pandemijom Covidom-19 i radova na energetskoj obnovi škole nije moguće posuđivati knjige na dosad uobičajen način. U školskoj knjižnici na snazi su mjere socijalne distance od 2 m između korisnika i knjižničarke u svim smjerovima.

Usluge školske knjižnice u normalnim uvjetima mogli su istovremeno koristiti svi učenici, što znači da su se učenici iz različitih razreda međusobno miješali, a to u ovom trenutku nije nikako preporučljivo što je u Modelima i preporukama za rad u uvjetima povezanima sa Covidom-19(MZO, 24.kolovoza)) i u Smjernicama za rad školskih knjižnica u uvjetima bolesti COVID-19(NSK, 4. rujna) jasno naznačeno.

Obzirom na navedeno, posudba i povrat knjiga bit će organizirani po principu „Dostave u razrede“. Ove upute podložne su promjenama ovisno o epidemiološkoj situaciji.

1. Učenici mogu posuditi i vratiti knjige iz školske knjižnice na unaprijed određeni datum. U tablici možete pogledati datume posudbe i povrata za svoj razred.
  2. Učiteljice RN i HJ OBAVEZNO trebaju dostaviti naslov lektire i popis učenika knjižničarki najmanje 2 dana prije datuma posudbe (popis može biti za učenike koji posuđuju ili za učenike koji ne posuđuju knjige).
  3. Knjižničarka donosi knjige u plastičnoj kutiji s poklopcem do učionica i to na datum posudbe za određeni razred, a  nakon isteka od 15 dana knjižničarka ponovno donosi plastičnu kutiju pred učionicu u koju učenici stavljaju knjige. Povrat lektirnih knjiga moguć je jedino na predviđeni datum povrata za taj razred.  Nakon preuzimanja knjiga, one idu u karantenu od 3 dana.
  4. Ukoliko učenici zaborave donijeti knjigu na određeni datum, tada neće moći posuditi slijedeću lektiru.
  5. Lektiru koju učenici ne vrate na vrijeme, mogu vratiti tek u slijedećoj „rundi“ vraćanja. Npr. ako je učenik 2. razreda posudio knjigu 14.9. 2020., trebalo ju je vratiti 28. 9. 2020., tada tu knjigu može vratiti  tek 28. 10. 2020. (pogledati u tablicu).
  6. Preporučujemo da učenici stave knjigu u torbu nakon što je pročitaju kako je ne bi zaboravili  vratiti na dan povrata.
  7. Molim vas da zbog epidemiološke situacije i mjera donesenih poštujete datume posudbe i povrata knjiga.

Termini_posu_ivanja_i_vracanja_knjiga.docx (13.96 KB)