« Ožujak 2021 »

2020. godina: negativan test – pozitivna sjećanja

• učenici 1. A razreda •

Jakov: „Shvatio sam da ću naučiti nova slova i upoznati nove prijatelje.“

Ana: „Veselila sam se vidjeti napokon prijatelje i iznenadila sam se kako je škola lijepa.“

Lana: „Lijep mi je bio prvi dan škole.“

Karla: „Pamtim prvi dan škole, sladoled i crtanje.“

Lana: „Prvi put sam vidjela školu i upoznala sam učiteljicu.“

Dora: „Drugi dan škole sam shvatila da je produženi boravak zanimljiv i bilo mi je lijepo.“

Ida: „Svidjelo mi se kad smo prvi put ušli u razred i vidjeli kako je lijep i kada smo pjevali Kad si sretan ispred škole.“

Marin: „Upoznao sam nove prijatelje, one s kojima nisam išao u vrtić.“

Stjepan: „Sretan sam jer imam tako dobru učiteljicu.“

Leon: „Naučio sam slova i brojeve.“

Željana: „Vidjela sam kako je škola lijepa.“

učiteljica Ivana: „Iako je ova školska godina vrlo neobična, pokušala sam se ne opterećivati previše negativnim vijestima, nego se posvetiti upoznavanju svojih đaka prvaka i podučiti ih, uz slova i brojeve, onim ljudskim kvalitetama i stavovima, kako bi se jednoga dana mogli „izgraditi“ u dobre ljude.“

Zimski odmor za učenike počinje 24. prosinca 2020. godine i traje do 15. siječnja 2021. godine, s tim da nastava počinje 18.           siječnja 2021. godine.

O ŠKOLI

Tko je bio Stjepan Basariček

STJEPAN BASARIČEK
(27.04.1848. Ivanić Grad - 23.03.1918.Zagreb)

Naša škola od 27.03.1991. godine nosi ime velikog čovjeka STJEPANA BASARIČEKA , rođenog u Ivanić Gradu 27. travnja 1848. godine, dakle u vrijeme burnih previranja u Europi i Hrvatskoj, u vrijeme kad ban Josip Jelačić svojim dekretom ukida kmetstvo.

Pučku školu završio je u Ivaniću, a nižu gimnaziju i Učiteljsku školu u Zagrebu. Kao mladi učitelj kratko službuje u Posavskim Bregima, potom sedam godina radi kao učitelj pučke škole u Virovitici, a onda odlazi u Zagreb gdje predaje pedagogiju i metodiku u Učiteljskoj školi punih 30 godina sve do odlaska u mirovinu 1905. godine ,dakle s navršenih 57 godina života.

Učitelj i profesor, čitav svoj radni vijek proveo je radeći u školi s djecom. Uz to, on je bio i naš prvi pisac pedagogije i psihologije i mnogih drugih stručnih knjiga i članaka kojima je podučavao učitelje načinu na koji će raditi. Neke njegove postavke mogu se primijeniti i danas. Moglo bi se reći da su one univerzalne i za sva vremena.

Stjepan Basariček stekao je zasluge oko organizacije učiteljskog staleža. Bio je jedan od osnivača Hrvatskog pedagoško-književnog zbora koji i danas djeluje, a ujedno i njegov dugogodišnji predsjednik. Također bio je i dugogodišnji urednik pedagoškog časopisa “Napredak”( 23 godine).

Najzaslužniji je za izgradnju Hrvatskog učiteljskog konvikta u Zagrebu u kojem su stanovala i školovala se učiteljska djeca. Sudjelovao je i u izradbi školskih zakona 1874. i 1888. godine, pisao je nastavne planove i programe za školu, te naputke učiteljima za njihovu primjenu. Pisao je udžbenike za učenike – čitanke, početnicu za prvi razred pučke škole.

Bio je neumoran prosvjetni djelatnik, pedagoški pisac i organizator. Borio se za dostojnije mjesto učitelja u društvu i za njegov materijalni položaj. Učiteljsko znanje je idealizirao, smatrao ga posebnim i zato vrlo odgovornim.

Veliki čovjek i neumorni djelatnik umro je u Zagrebu 23. ožujka 1918. godine, a sahranjen na zagrebačkom groblju Mirogoju.

O Stjepanu Basaričeku naučiti ćete više ako pažljivo pročitate dokumente koji se nalaze na panoima na ulazu škole.

Nemoguće je život jednog čovjeka svesti u nekoliko rečenica ili minuta, posebno ne ukoliko se radi o takvu čovjeku kakav je bio Stjepan Basariček.