VIJESTI IZ KNJIŽNICE!
PRAĆENJE (MONITORING) PTICA
Autor: Kristina Rajković, 14. 5. 2019.

Udruga Ornitološki laboratorij iz Zagreba koja je jesenas izradila i postavila četrdesetak kućica za ptice na stabla oko naše škole, izvršila je 26. travnja 2019. monitoring.

Monitoring ili praćenje ptica uključuje: pregledavanje kućica, prebrojavanje jaja u gnijezdima ili malih ptica koje su se tek izlegle te zapisivanje informacija o stanju i brojnosti svih ptica koje obitavaju na prostoru oko škole.

Stanje u našim kućicama je zadovoljavajuće i ohrabrujuće.

U jednoj kućici nalaze se 3 male sjenice, dok u  5 kućica čvorci rade gnijezda. U jednoj od tih 5 kućica nalaze se jaja 4 čvorka.

U dvije kućice nalaze se mladi poljski vrapci.

Monitoring će se ponoviti za oko 3 tjedna kako će se utvrditi točan broj mladih i konačno stanje.

Na taj način dobit ćemo podatke o ukupnom broju vrsta ptica, ali i broju ptica koje su se izlegle ili se legu.

Monitoring se najčešće provodi u proljeće ili u ljeto kada se veliki broj ptica gnijezdi i kada one imaju poodrasle mlade koji iskušavaju svoja krila.

Upravo tada se događaju i ispadanja iz gnijezda koja najčešće završavaju tragično.

Ukoliko pronađete mladu pticu koja je ispala iz gnijezda, a ne možete je vratiti u gnijezdo i jednostavno ne znate što i kako dalje, čime i kako je hraniti ili kamo je smjestiti, uvijek možete kontaktirati Udrugu Ornitološki laboratorij koja će vam odmah pomoći savjetima ili će preuzeti pticu i dalje se brinuti o njoj.

Broj telefona predsjednika Ornitološkog laboratorija Manuela Jacmenovića: 091 578 1841.

Pomozimo pticama, jer je svaka ptica bitna!

Kako smo mi pomogli ptičicama!

Postavili smo 4 hranilice za ptice oko škole, ali pticama treba vremena da ih pronađu. Konačno su u velikom broju pronašle hranu, a zahvaljujući učiteljici Željki Pernar  koja ih je uspjela snimiti, i vi možete pogledati veseli, brbljavi ručak malih vrapčića.

Mlada sova ušara- zaštićena vrsta ptica, koja je pala iz gnijezda i kojoj je šansa za preživljavanje na tlu bila minimalna, odvežena je nedavno hitno u Zagreb, a nakon toga i na Grobnik kod čovjeka koji se bavi othranom i brigom o sovama.

Lijepo je znati da smo spasili jednu prekrasnu, malu sovicu, zar ne?

Film.mp4 (13.50 MB)